ABD basınından ‘Erdoğan’ analizi: LGBTİ+’ları günah keçisi olarak seçti

Seçimlere bir gün kala ABD merkezli haber sitesi Politico, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın LGBTİ+ karşıtı açıklamalarına ilişkin bir analiz yayınladı. LGBTİ+’ları hedef alan açıklamalara işaret eden Politico’da, “Erdoğan, Türkiye seçimlerinde günah keçisi buldu: LGBTQ+’lar” başlığı atıldı.

‘DİKKATİ BAŞKA YÖNE ÇEKME GİRİŞİMİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerde kullandığı homofobik dilin, ‘dikkati ekonomik krizden başka bir yöne çekme girişimi’ olduğunu yazan Elçin Poyrazlar ve Christian Oliver, “Seçimler yaklaşırken Erdoğan, muhafazakar İslamcı tabanını güçlendirme amacıyla LGBTİ+’lara yönelik zehirli saldırısını artırdı” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldığına dikkat çeken Politico’da, “Cinsiyet eşitliği, ülkenin siyasi yelpazesindeki başarısızlıklardan biri” denildi.

‘HAYATIMDA ÇOK ERDOĞAN GÖRDÜM’

Analizde, TİP’in İstanbul 2’nci bölge 3’üncü sıra milletvekili adayı Zeynep Esmeray Özadikti’nin görüşlerine yer verildi. Trans aktivist Esmeray seçilirse ayrımcılığa, nefret suçlarına ve şiddete karşı LGBTİ+’ların hakları için mücadele edeceğini söyledi. Esmeray, Erdoğan’ın seçimden zaferle ayrılması halinde Türkiye’nin daha muhafazakar bir yöne çekileceğini dile getirdi. Esmeray, “Hayatımda çok Erdoğan gördüm. Kazanırsa mücadeleye devam edeceğiz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir