Enkazdan çıkan 850 bin engelli… Sakatlar Derneği’nin Erdoğan’a itirazı var: Sayı abartılı

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve on bir ili etkileyen depremlerde 50.096 kişi hayatını kaybederken 107.204 yurttaş da yaralandı. Depremin yaraları sarılmaya devam edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan bir televizyon yayınında 850 bin kişinin uzvunu kaybettiğini söyledi. AFAD’a göre yaralı rakamı 107.204 iken 850 bin kişinin uzvunu kaybettiği iddiası kafaları karıştırdı.

Erdoğan’ın “850 bin ayağını ve kolunu kaybetmiş kardeşimiz, evlatlarımız var” ifadeleri üzerine Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz konuyla ilgili bir açıklama yaparak Anadolu Ajansı’nın, Erdoğan’ın bu konuşmasındaki bu rakamı değiştirerek 850 sayısını verdiğini ifade etti. Ancak bu sayının da gerçeği gizleme çabası olduğu ifade edildi.

Boyraz açıklamasında “Denetimsiz, hukuksuz yapılmış binaların yıkılması nedeniyle insanlarımızın engelli olmaları istenmeyen ama kaçınılmaz bir gerçektir. Bu yalın gerçekliği bile cumhurbaşkanının açıklamasını değiştirerek gizleme çabası anlaşılır değildir” dedi.

İktidarın ‘kararsızlığına’ vurgu yapan Boyraz, iktidarın depremin etkilerini küçültmeye mi çalıştığını yoksa önlemez büyük bir afet olarak mı göstermeye çabaladığını anlamadıklarını söyledi.

Boyraz, açıklamasında Erdoğan’ın “Arkadaşlarıma söylüyorum, yani protezlerde bile en kalitelisini arayacaksınız, bulacaksınız, onlarla bunu yapacaksınız ki yarın bir gün ‘Devletim bana dört dörtlük sahip çıkmadı’ dedirtmeyelim.” şeklindeki sözlerine yanıt olarak “Bu sözler deprem sonrasında ziyaret ettikleri birkaç aileye ilişkin midir, belli değildir” ifadelerini kullandı.

Engellilerin yaşadıkları sorunların başında destek ödemelerinin geldiğini vurgulayan Boyraz, “bırakın en kalitelisini bulmayı en ucuzunu bile engelliler için erişilemez hale getiren bu iktidarın uyguladığı politikalardır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir