Tesla ilk kez reklam verecek

İş dünyasında yenilikçi projeleri ve attığı cesur adımlarla tanınan Elon Musk, Tesla’nın reklam stratejisinde değişikliğe gitme kararı aldı. Üretilen elektrikli otomobillerin satışını artırmak adına daha önce konvansiyonel reklam araçlarını tercih etmediğini açıklayan Tesla CEO’su Musk, fikrini değiştirdi. Şirketin Teksas’ta düzenlenen yıllık hissedarlar toplantısında Musk’ın, “Sanırım reklamcılığın harika olduğunu söylemeliyim. Biraz reklam verip, nasıl ilerlediğini göreceğiz” şeklindeki sözleri dikkat çekti.

Musk’ın bu sözleriyle 2019’da yaptığı bir Twitter paylaşımında reklam için harcanan parayı ürün geliştirmek adına kullanmayı tercih ettiği yönündeki açıklaması da değerini yitirdi. Musk, söz konusu toplantıda istifa edeceğine ilişkin söylentileri de yalanladı.

ZORLU BİR YIL OLACAK

Son yılların en dikkat çeken işinsanları arasında gösterilen Elon Musk, CNBC’ye yaptığı açıklamada ise makroekonomik görünüm nedeniyle gelecek 12 ayın Tesla için zor geçeceğini söyledi. Twitter’ın satın alma işlemi sona erdiğinde şirketin kasasında yıllık eksi 3 milyar dolarlık nakit akışına ve bankada 1 milyar dolara sahip olduğunu belirten Musk, toplumsal olaylarla ilgili attığı tweetlere yönelik eleştirilere ise “Sonu para kaybetmek bile olsa ne istiyorsam söyleyeceğim” ifadelerini kullandı.

Her zaman uzun süren çalışma temposuyla hatırlanan Musk, yılda sadece iki veya üç gün izin aldığını, haftada yedi gün çalıştığını ve gece altı saat uyuduğunu söyledi. Fabrikalarda çalışan insanların işe gitme zorunluluğu devam ederken, bilgisayarla çalışan insanların evden çalışmasının ahlaki açıdan yanlış olduğunu savunan Elon Musk, ABD seçimlerinde Biden’a oy verse de bundan mennun olmadığını da ifade ederek tartışma yarattı. 

CHATGPT’DE HAYAL KIRIKLIĞI

Elon Musk, yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT’nin hızla yükselmesinin ardından, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada bu çalışmalara ara verilmesi gerektiğini söylemiş ancak akabinde TruthGPT’yi duyurmuştu. ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI’a ilk günlerindeki katılımını Google’ın pazardaki hâkimiyetine karşılık ticari olmayan bir şirkete destek vermek olarak açıklayan Musk, OpenAI’ın kâr amacı gütmeyen bir şirket olma statüsünden uzaklaşmasından duyduğu hayal kırıklığına da dikkat çekti.

‘FED FAİZ KARARINDA YAVAŞ İLERLEYECEK’

ABD’de borç tavanı tartışmaları sürerken, Fed’in kararlarına ilişkin de tahminlerde bulunan ABD’li işadamı Elon Musk, ekonomi yavaşlarken Fed’in faiz oranlarını düşürme konusunda oldukça yavaş hareket edeceğini ve bu durumun tüketici talebine zarar vereceğini ifade etti. “Fed’in faiz oranlarını yükseltmesini bir fren pedalı olarak düşünebilirsiniz” diyen Musk, Çin-Tayvan gerginliğinin ekonomik yansımaları içinse “Çin ekonomisi ve küresel ekonomi yapışık ikizler gibi. Bu yapışık ikizleri ayırmaya benzer. Yani durum bu kadar ciddi” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir