DEM Parti ve Hakan Fidan arasında ‘sivil ölümler’ tartışması

ANKARA – Meclis’teki bütçe görüşmelerinde DEM Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a sınır ötesi operasyonlarda hayatlarını kaybeden sivilleri sordu. Bakan iddiaları reddederken isimleri verilen kişilerin örgüt mensubu olduğunu iddia etti.

BEŞTAŞ KÜRT SİYASETÇİLERİ HATIRLATTI

Dışişleri Bakanlığı bütçesinin soru-cevap bölümünde söz alan DEM Partili Beştaş, “Irak ve Suriye’de ‘terörist’ dediğiniz siyasetçilerden bazıları: Hevrin Halef. Birleşmiş Milletler sizin sorumlu olabileceğinizi söyledi, açıkladı. Katillerini Mardin Artuklu Üniversitesi’nden mezun ettiniz. Nagihan Akarsel, gazeteci, Irak Kürdistan sokaklarında katledildi. Mehmet Zeki Çelebi, Kürt işçi; MİT’in tehdit ettiği sonradan yayınlandı. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda arkadaşlarımızın sorularına ‘Gizlidir’ diye yanıt vermekten imtina etmişsiniz, Meclis’e karşı sorumluluğunuzu hatırlatmak istiyor ve sorulara yanıt istiyoruz Sayın Dışişleri Bakanı” dedi.

DEM’DEN FİDAN’A: İSRAİLLİ BAKANLAR DA SİZİN GİBİ KONUŞUYOR

Bakan Fidan bu soruya, “Biz yıllardır Türkiye olarak sınırın ötesindeki silahlı tehditle mücadele ederken hiçbir şekilde sivil kayıplarına mahal bırakmamaktayız” yanıtı verirken DEM Parti Milletvekili Burcugül Çubuk, “İsrailli bakanlar da böyle konuşuyor” diye seslendi.

FİDAN: HİÇBİR ŞEKİLDE SİVİL KAYBI OLMADI

DEM Parti Milletvekili Newroz Uysal’ın Birleşmiş Milletler Suriye gücünün raporlarını hatırlatması ve “Raporlar yalan mı söylüyor?” demesi üzerine Bakan Fidan, “Ben yıllardır sınır ötesi harekâtların içerisinde bulundum, hiçbir şekilde sivil kaybı konusunda bir şey olmadı. Şunu da açıkça söylemek istiyorum: PKK terör örgütü silahlı tehdit varlığını devam ettirdiği sürece oradaki faaliyetlerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

FİDAN: SINIR ÖTESİNDE VURULANLARIN HEPSİ ÖRGÜT MENSUBUYDU

Örgüt mensupları hedef alınırken çok titiz ve meşakkatli bir istihbari süreçten geçildiğini anlatan Fidan, “Şu ana kadar vurduğumuz hiçbir örgüt mensubu ‘Örgüt mensubu değildir’ diye ilan edilmedi. Sınır ötesinde vurulanların hepsi örgüt mensubuydu” dedi.

DEM Parti Grup Başkanvekili Beştaş’ın sorusunda dile getirdiği üç sivilin isimlerini tekrar hatırlatması üzerine Bakan Fidan, “Bir kişi çıkıp da ‘Bunlar örgüt mensubu değil’ demedi, hepsi örgüt mensubu” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir