NASA’nın yeni X-59 ses hızını sessiz bir şekilde geçiyor!

Adı Quiet SuperSonic Tech’in kısaltması olan 247,5 milyon dolarlık Quesst, Lockheed Martin’in Palmdale, California’daki Skunk Works tesisinden yayınlanacak canlı yayında gösterilecek. NASA, 2018’den bu yana X-59’un gürültü kirliliği veya ses patlaması yaratmadan şehirlerin üzerinden uçabileceğini kanıtlama görevini sürdürüyor. Bu test uçuşu, altı yıllık projede önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor.

Uzay ajansı, insanları ilk uçuş sırasında jetten duydukları sesler konusunda araştıracağını söyledi. Bu kişileri nasıl bulacağını veya anket yapacağı kişi sayısını belirtmedi. Toplanan veriler düzenleyicilere gönderilecek ve süpersonik jetlerin kullanımını sınırlayan yeni kuralların önerilmesine yardımcı olmak için kullanılacak. ABD federal hükümeti, elli yılı aşkın süredir tüm sivil süpersonik jetlerin karada uçmasını engelledi.

NASA’nın yeni X-59 ses hızını sessiz bir şekilde geçiyor!

NASA, sessiz süpersonik teknoloji projesini 2018 yılında ilk kez duyurduğunda, yönetici Jim Bridenstine şöyle demişti: “Bu uçak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki havacılığı dönüştürme potansiyeline sahip.” Jetin ilk kez 2021’de uçması planlanıyordu, ancak bugünkü ilk uçuş hala QueSST misyonunda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. NASA, 2027 yılına kadar yeni uçak teknolojisinin uçuş gürültüsünü azaltmada ne kadar etkili olduğu konusunda daha kesin sonuçlara ulaşmayı bekliyor.

Süpersonik jet uçaklarının inişe yakın uçmasına izin veren yeni yasalar eninde sonunda geçirilirse, yüksek hızlı ticari uçuşlar gerçeğe dönüşebilir. NASA ve Lockheed Martin uçağın geliştirilmesini tamamladıktan sonra kurum, yaklaşık dokuz ay boyunca güvenlik değerlendirmeleri yürüteceğini söyledi. Quesst uçağının güvenli bir şekilde uçabileceğini kanıtlayacak yeterli kanıt paylaşıldıktan sonra NASA, uçuş testlerini ABD genelindeki şehirlere genişletmeyi ve ek araştırmalar yoluyla ürettiği gürültü hakkında daha fazla bilgi toplamayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir